Olba Mozaiği

Olba Kazılarının Sembolü; 1800 Yıllık Roma Mozaiği!

T.C. Bakanlar Kurulu Kararı ile Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Emel Erten başkanlığında sürdürülen Olba’da 2015 yılı çalışma döneminde bulunan 1800 yıllık Roma mozaik tabanı, kazının sembolü haline geldi.

Mersin ili Silifke ilçesinde bulunan Olba kentinde, Gazi Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. A. Emel Erten başkanlığında bir ekip tarafından 2010 yılından beri arkeolojik kazılar yapılıyor. Olba’da yine Prof. Dr. Erten başkanlığında 2001 – 2009 yılları arasında arkeolojik yüzey araştırmaları gerçekleştirilmişti.

MS 5. yy’a tarihlenen Olba Manastırı’nda bulunan, Roma İmparatorluk dönemine ait, son derece ince işçiliğe sahip, korunabilmiş mozaik taban döşemesi, 2015 yılında Türkiye’nin en önemli arkeolojik keşfi seçilmişti. 1800 yıllık mozaik, on altı levha halinde, Silifke Müze Müdürlüğü bahçesinde ayrılan yerde koruma altında bulunuyor.

Yapımında kullanılan tessera büyüklükleri 1 cm.’den az olduğu için son derece ince ve özenli bir yapı gösteren ve yaklaşık 35 metrekare büyüklüğünde olan mozaik; çok sayıda renkli taş ve cam tessera sayesinde renkli, ince ve gösterişli bir görüntü barındırıyor.

İki farklı pano ve bunları birbirinden ayıran baklava dilimi motiflerinden oluşan mozaiğin panolarından birinde, geometrik bezemeler arasında birer kadın ve ortada bir erkek olmak üzere toplam üç portre yer alırken, portrelerin Yunanca yazıtlar uyarınca, Tryphe, Bios ve Lucia (?) olarak tanımlandığı ve yaşamı, lüksü sembolize ettikleri belirtiliyor. Diğer panoda ise, beş tabloda kanatlı ve pelerinli melek  tasviri görülüyor.  

Bulunan bu mozaik, Olba’nın ne denli önemli bir kent olduğunun görülmesi bakımından son derece önemlidir.