Cilicia Kenti Olba, Ziyaretçilerini Bekliyor

Olba kenti, anıtlarıyla ve doğal konumlarının sunduğu görsellikle ziyaretçilerini bekliyor.

Verimli ovaya hâkim akropolis ile çevresindeki çeşitli görkemli anıtlara sahip bir Eski Çağ yerleşim merkezi olan Olba’da arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Olba; hem arkeoloji hem de görsellik bakımından gezginler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir kent olarak Mersin’in Silifke ilçesinde dikkat çekmektedir.

Olba’nın en dikkat çekici anıtları arasında aquaeductus (su kemeri), tiyatro, manastır ve nymphaeum (çeşme binası) bulunmaktadır. Aquaeductus üzerinde bulunan yazıt; bugün bile sahip olduğu görkemi ile değil, aynı zamanda kentin lokalizasyonunun yapılması bakımından da belge niteliği taşıması nedeniyle önemlidir.

“Silifke Müzesi Cam Kataloğu” kitabının yazarı Prof. Dr. A. Emel Erten başkanlığındaki Olba kazısı bilim ekibinde dünyaca ünlü epigraf Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, “Cilicia’da Yahudiler” kitabı ve Erken Hıristiyanlık Dönemi üzerine yayınları ile Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğr. Gör. Murat Özyıldırım (Kazı Bşk. Yrd. 2010 – 2017), “Yunan ve Roma’da Ölü Kültü”, “Olba’da Ölü Kültü” ve “Terminoloji Sözlüğü Antik Çağ’da Ölüm” adlı kitapları yayınlanan Öğr. Gör. Dr. Tuna Akçay (Kazı Bşk. Yrd. 2017-..), Olba Manastırı üzerine doktorasını yapan ve Erken Hıristiyanlık Dönemi üzerine yayınları bulunan Ardahan Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Yavuz Yeğin ve Olba Geç Roma Seramikleri üzerine doktorasını tamamlayan Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Safiye Aydın yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir