Olba Kazılarında Mersin Silifke’nin 5000 Yılı Aydınlanıyor

2015 yılında Türkiye’de en önemli arkeolojik keşif seçilen 1800 yıllık mozaiğin bulunduğu Olba’da, Mersin’in Silifke ilçesinin 5000 yıllık tarihine ışık tutuluyor.

Kentte arkeolojik çalışmalar 2001 yılında yüzey araştırmasıyla başlamıştı. 2010 yılında alınan Bakanlar Kurulu kararıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen arkeolojik kazıya dönüşen çalışmalar aynı zamanda Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanlığınca da desteklenmektedir.

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emel Erten başkanlığında ve Mersin Üniversitesi Okt. Murat Özyıldırım (M.A) tarafından kurulan ekipler tarafından 17 yıldır sürdürülen çalışmaların başkan yardımcılığını Özyıldırım’ın ardından 2017 yılından bu yana Gazi Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Tuna Akçay üstleniyor. İlgili alanlarda uzmanlardan, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi ve Mersin Üniversiteleri öğrencilerinden oluşan ekip bölgenin tarihini aydınlatan önemli keşiflerde bulunmaya devam ediyor. 

Olba kazılarında yeni anıtların ortaya çıkarıldığını belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Emel Erten, “Daha önce tümüyle toprak altında bulunan Antik tiyatronun Olba kazıları sayesinde açığa çıkartılmış olması ülkemize yeni bir anıt kazandırıyor. Bölgenin Erken Hıristiyanlık Dönemi’nin en anıtsal yapılarından biri olan manastır da Olba kazıları sonucunda artık sadece bir yıkıntı olmaktan çıkarak çevresine görsellik sunan bir anıt haline gelmiş durumda. Olba’nın erken yerleşim alanı olan akropolis kazıları kentin geçmişi konusunda önemli veriler sunuyor. Buna göre Olba’nın tarihinin günümüzden en az 5000 yıllık bir süreye uzandığı arkeolojik bulgularla kanıtlanmıştır” dedi.

Erten ayrıca Olba Kazılarının sadece öğrenciler için staj olanağı sağlamadığını aynı zamanda yöre insanına yıllardır istihdam sağladığını ve bölgeye canlılık kazandırdığını sözlerine ekledi.

Erten, çalışmalara destek veren Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Mersin Büyükşehir Belediyesine şükranlarını iletti.

Kazı başkan yardımcısı Dr. Tuna Akçay ise “2001 yılından beri süren Olba kazı ve yüzey araştırmaları büyük bir emek ve fedakârlıkla devam ediyor. Arkeolojik çalışmalarımıza en büyük destek devletimizden gelmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, ülkemizin zor durumlarında bile kazılarımıza ödenek bulmuş ve kazıların sürekliliğini sağlamıştır. Olba kazıları olarak ayrıca Mersin Büyükşehir Belediyesine ve sayın başkan Burhanettin Kocamaz’a çok teşekkür ediyoruz. Bizlere sağladığı destek ile kazılarımız daha iyi olanaklara kavuşmuştur. Olba kentinin ören yeri statüsü kazanması için çabalarımız devam etmektedir. Kentin merkezinde yapacağımız çevre düzenlemesiyle vatandaşlarımıza da çeşitli istihdam imkânları da yaratılacaktır. 2015 yılında yılın arkeolojik keşfi seçilen, Mersin’in yüzü olması gereken Olba mozaiğinin en yakın zamanda bir müzede sergilenmesini umuyoruz. Bu beklenti aynı zamanda kente gelen vatandaşlarımızda da bulunmaktadır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir