Kazı Tarihi

2010 yılında Olba’da Bakanlar Kurulu kararı ile ilk arkeolojik kazı çalışmaları yapılmaya başlanır.

Mersin İli Silifke İlçesine bağlı Uzuncaburç (Diocaesarea) yerleşim merkezine 4 km. uzaklıkta bulunan Olba antik kenti 19. yüzyılın sonlarından itibaren pek çok araştırmacı tarafından belgelenmiştir. Coğrafi olarak Isauria bölgesi sınırları içerisinde yer alan kentte Hellenistik-Roma ve Hıristiyanlık dönemlerine ait birçok anıt yer almaktadır. İlk olarak yabancı araştırmacılar tarafından yapılan gezilerin notlarından haberdar olduğumuz Olba kentin de şüphesiz yerli araştırmacıların da önemli çalışmalar yaptıkları bilinmektedir. Ankara Hacıbayram Veli Üniversitesi Arkeoloji bölümü öğretim üyelerinden Prof. Dr. A. Emel Erten başkanlığında bir araştırma ekibi 2001 yılından itibaren bu kent ile ilgilenmeye başlar. Söz konusu ilgi 2001-2009 yılları arasında arkeolojik yüzey araştırmalarında giderek artmıştır. Nihayetinde 2010 yılında Olba’da Bakanlar Kurulu kararı ile ilk arkeolojik kazı çalışmaları yapılmaya başlanır.

Arkeolojik kazılar için kentte birçok çalışma alanı saptanmıştır. Bunlar Tiyatro, Ölü Kültü Alanları, Akropolis ve Manastır olarak sıralanabilir. Söz konusu çalışmalar sayılan yapıların büyük çoğunlukla açığa çıkmasını sağlamıştır. Ayrıca açığa çıkan yapıların restorasyon ve koruma işlemleri de beraberinde yapılmaktadır.


Kazılar kentin tarihi konusunda da aydınlatıcı veriler sunar. Buna göre Hellenistik, Roma ve sonrası Geç Antik çağda canlı bir yaşamın var olduğu bilinen Olba’da yerleşim izleri çok daha gerilere gitmektedir. Kazıların sonuçlarına göre Olba, Kalkolitik, Erken Tunç ve Demir Çağları’nda da oldukça önemli bir merkez olma vasfını korumaktadır. Kentte yerleşimin son evresi için ise yine arkeolojik verilerden hareketle MS 7. yüzyıl önerilmektedir. Kazı çalışmalarının hem erken hem de geç yerleşim tarihi konusunda kuşkusuz yeni sonuçlar sunacaktır.