Kilikia Kenti “Olba” Ziyaretçilerini Bekliyor

Olba kenti, anıtlarıyla ve doğal konumlarının sunduğu görsellikle ziyaretçilerini bekliyor.

Verimli ovaya hâkim akropolis ile çevresindeki çeşitli görkemli anıtlara sahip bir Eski Çağ yerleşim merkezi olan Olba’da arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Olba; hem arkeoloji hem de görsellik bakımından gezginler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir kent olarak Mersin’in Silifke ilçesinde dikkat çekmektedir.

Olba’nın en dikkat çekici anıtları arasında aquaeductus (su kemeri) ve nymphaeum (çeşme binası) bulunmaktadır. Aquaeductus üzerinde bulunan yazıt; bugün bile sahip olduğu görkemi ile değil, aynı zamanda kentin lokalizasyonunun yapılması bakımından da belge niteliği taşıması nedeniyle önemlidir. 

Prof. Dr. Emel Erten başkanlığındaki Olba kazısı bilim ekibinde dünyaca ünlü epigraf Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, Erken Hıristiyanlık üzerine pek çok bilimsel yayını bulunan Mersin Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Okt. Murat Özyıldırım, “Yunan ve Roma’da Ölü Kültü” adlı kitabı yeni yayınlanan Öğr. Gör. Dr. Tuna Akçay (Kazı Bşk. Yrd.) da yer alıyor.

0 thoughts on “Kilikia Kenti “Olba” Ziyaretçilerini Bekliyor”

  1. Indiana bordering states ~ Video
    Alphabetical List Of 50 States Indiana bordering states Alphabetical List of 50 States Please click on the state you are interested in to view that state’s information: Each page includes the following: Geography & Demographics State Abbreviation: The two-letter abbreviation for each state. State Capital: The capital city of the state. State Size: The area of the state, both total (land + water) and land only. Number of Counties: The number of counties for each state. Time Zone: List the time zone(s) of each state. Some states extends to more than one time zone. Bordering States: List of bordering states …
    The post Indiana bordering states ~ Video appeared first on Finance USA.

    Memphis Finance

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir