Kilikia Kenti “Olba” Ziyaretçilerini Bekliyor

Olba kenti, anıtlarıyla ve doğal konumlarının sunduğu görsellikle ziyaretçilerini bekliyor.

Verimli ovaya hâkim akropolis ile çevresindeki çeşitli görkemli anıtlara sahip bir Eski Çağ yerleşim merkezi olan Olba’da arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir.

Olba; hem arkeoloji hem de görsellik bakımından gezginler tarafından mutlaka görülmesi gereken bir kent olarak Mersin’in Silifke ilçesinde dikkat çekmektedir.

Olba’nın en dikkat çekici anıtları arasında aquaeductus (su kemeri) ve nymphaeum (çeşme binası) bulunmaktadır. Aquaeductus üzerinde bulunan yazıt; bugün bile sahip olduğu görkemi ile değil, aynı zamanda kentin lokalizasyonunun yapılması bakımından da belge niteliği taşıması nedeniyle önemlidir. 

Prof. Dr. Emel Erten başkanlığındaki Olba kazısı bilim ekibinde dünyaca ünlü epigraf Prof. Dr. Mustafa Hamdi Sayar, Erken Hıristiyanlık üzerine pek çok bilimsel yayını bulunan Mersin Üniversitesi Arkeoloji bölümünden Okt. Murat Özyıldırım, “Yunan ve Roma’da Ölü Kültü” adlı kitabı yeni yayınlanan Öğr. Gör. Dr. Tuna Akçay (Kazı Bşk. Yrd.) da yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir